Bangkirai

Jednym z najbardziej cenionych gatunków drewna egzotycznego jest bangkirai, które cechuje się ogromną wytrzymałością. Jest to jeden z cięższych gatunków drewna, których cechuje się bardzo wysoką gęstością. Drewno to uzyskujemy z drew rosnących w Azji, a dokładnie na terenie Indonezji, Filipin oraz Malezji. Warto dodać, że pod względem właściwości mechanicznych bangkirai przypomina nieco drewno teakowe.

Drewno to nie poddaje się łatwo starzeniu biologicznemu, poza tym jest wytrzymałe na działanie wody, zatem nie ulega gniciu, także pasożyty nie są zainteresowane drewnem tak gęstym i twardym jak bangkirai. Warto dodać, że ten gatunek drewna pozostaje zupełnie obojętny na zmieniające się warunki pogodowe – zarówno promienie słońca jak i deszcz czy opady śniegu nie wpływają na kondycje drewna bangkirai. Również, jeśli chodzi o parametry mechaniczne, drewno to jest bardzo wytrzymałe na uderzenia w jego powierzchnię czy też ścieranie. Co ciekawe, bangkirai nie traci tych właściwości wraz z upływem czasu.

Bangkirai to drewno, które występuje w odcieniach brązu, często z domieszka odcienia żółtego lub czerwonawego. Oczywiście wraz z upływem czasu drewno to traci swój kolor, stopniowo ulegając procesowi patynowania, który sprawia, że deska z drewna bangkirai staje się szaro srebrzysta. Warto jeszcze dodać, że deski z bangkirai podczas codziennej eksploatacja wydają często typowe odgłosy. Zasadniczo warto zdecydować się na ten gatunek drewna, bowiem doda on na pewno elegancji i jednocześnie egzotyki każdemu otoczeniu bez wyjątku.