Garapa

Jeśli zależy nam na zastosowaniu w pracach wykończeniowych jakichś jasnych egzotycznych gatunków drewna, to na pewno na uwagę zasługuje garapa. Garapa to drewno bardzo jasne, które występuje nawet w kolorze bieli z delikatnym złotawym połyskiem, najciemniejszym wariantem drewna garapa jest drewno w kolorze jasnego brązu, także z domieszką żółci.

Jest to drewno pochodzące z ameryki Południowej, choć jest ono raczej twarde, to jednak daleko mu do gatunków tak twardych jak massaranduba czy bangkirai, które należą do najtwardszych gatunków drewna na świecie. Wraz z czasem kolor drewna garapa staje się głębszy, nieco ciemniejszy. Gdy drewno zaczyna ulegać patynowaniu, nabiera ono po prostu jasnobrązowej barwy. Warto jeszcze dodać, że eksploatacja drewna garapa w naszym klimacie może sprawić, że stanie się ono obiektem działania drobnoustrojów i w efekcie pojawią się na jego powierzchni niewielkie ciemniejsze plamki. Poza tym dobrze wiedzieć, że zazwyczaj drewno to ma gładka strukturę, tylko z rzadka trafiają się w nim sęki.

Ze względu na swoje charakterystyczne ubarwienie nazywane jest ono czasami goldenwood, co jest odwołaniem do złotego odcienia drewna. Mimo iż garapa nie należy do najtwardszych gatunków drewna, gatunek ten jest bardzo wytrzymały na wszelkiego typu ścieranie, co zawdzięcza on swoje wysokiej zwartości i gęstości. Poza tym drewno to jest raczej proste w obróbce, zatem możemy mieć pewność, że wszystkie elementy z tego drewna wykonane będą pod każdym względem idealnie wykończone.