Lapacho

Jeśli zastanawiamy się nad jakimś dość ciemnym, efektownym gatunkiem drewna, to warto pomyśleć o lapacho, które często określane jest także jako drewno ipe. Innym określeniem na ten gatunek drewna egzotycznego, które to określenie funkcjonuje dość często jest „diamentowy orzech”, co już wskazuje przynajmniej na barwę drewna lapacho.

Drewno to występuje w kolorze brązowym, w różnych jego odcieniach. Często bywa tak, że na powierzchni deski z lapacho można zauważyć jakiejś smugi w kontrastowych barwach, to dość charakterystyczna cecha tego drewna egzotycznego. Jeśli chodzi o pochodzenie tego gatunku drewna, to uzyskiwane jest ono z wiecznie zielonych drzew rosnących w Ameryce Południowej – na terenie Argentyny, Brazylii i Paragwaju. Lapacho jest gatunkiem drewna, który często posiada na swoje powierzchni widoczne nerwy, włókna, co sprawia, że drewno to jest bardzo eleganckie. Poza tym warto wiedzieć, ze jest to jeden z tych gatunków drewna egzotycznego, w którym odnotowano obecność naturalnych substancji oleistych.

Między innymi ta właściwość drewna lapacho sprawia, że świetnie sprawdza się ono w wszystkich miejscach, gdzie panuje wysoka wilgotność – między innymi zaleca się ten gatunek drewna do wykonania podłogi w łazience. Poza tym trzeba dodać, że gęstość tego drewna jest bardzo wysoka – jest to około 950 kg na metr sześcienny, drewno lapacho jest poza tym naprawdę twarde, cechuje się także dużą żywotnością i stabilnością. Dodatkowa zaletą tego gatunku drewna jest fakt, że jest ono w wysokim stopniu odporne na ogień.