Massaranduba

Jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków drewna egzotycznego jest właśnie massaranduba, drewno to od razu rzuca się w oczy za sprawą swojego koloru. To jeden z nielicznych gatunków drewna, który przybiera kolory będące pochodnymi różu, czerwieni lub purpury. Właśnie bordowe odcienie drewna massaranduba sprawiają, że ten gatunek drewna jest tak doceniany w budownictwie. Drewno to pochodzi z drzew liściastych z Ameryki Południowej.

Warto zaznaczyć, z z czasem staje się ono ciemniejsze, zwłaszcza jeśli wykorzystujemy drewno massaranduba na dworze. Przybiera zatem odcień ciemnego bordowego lub nawet mahoniu, ostatecznie ulega patynowaniu i nabiera barwy szarej. Jednak, co istotne poza tymi naturalnymi zmianami, drewno to nie ulega żadnym procesom niosącym ze sobą przebarwienia. Dlatego też tak chętnie stosowane jest w budownictwie. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że to właśnie massaranduba jest obecnie najtwardszym gatunkiem drewna na świecie, jego gęstość jest znacznie wyższa nic gęstość wody, com powoduje, ze drewno to, zanurzone w wodzie, pd razu tonie. Poza tym ten gatunek drewna cechują się ogromną odpornością na procesy korozji biologicznej, nie ulega także procesowi gnicia oraz infekcjom wywołanym przez pasożyty.

Zatem deki wykonane z drewna massaranduba nie tylko są bardzo trwałe, ale jeszcze dzięki wyjątkowej barwie nadadzą egzotycznego charakteru każdemu budynkowi. Massaranduba posiada jeszcze jedna ciekawą cechę, o której warto wspomnieć – drewno to bardzo dobrze wytrzymuje działanie szkodliwych środków chemicznych.